ЗАПРОШЕННЯ
на Всеукраїнську науково-практичну конференцію молодих вчених, аспірантів та студентів
«ДНІ СТУДЕНТСЬКОЇ НАУКИ У ЛЬВІВСЬКОМУ НАЦІОНАЛЬНОМУ УНІВЕРСИТЕТІ ВЕТЕРИНАРНОЇ МЕДИЦИНИ ТА БІОТЕХНОЛОГІЙ ІМЕНІ С.З. ҐЖИЦЬКОГО»
11-12 травня 2017 року
<<ПЕРЕГЛЯНУТИ>>

20 березня в Україні настала астрономічна весна. З цього дня починається повне пожвавлення Землі, відродження природи, пробудження всього живого і початку нового життя. І хоча погода ще досить холодна, лелеки вже прилетіли з вирію – отже, тепло не за горами.

Цікаву сторінку праісторії людства можна простежити, вивчаючи біологію наших менших друзів – білих лелек. За легендами їх назва походить від праукраїнської назви Сонця, оскільки лелеки приносять Весну і Сонце. Лель означає світлий.

Науковці, вивчаючи ареал розселення лелек, довели, що вони прилітають не до всіх народів, а саме туди, де ще з ІІІ тисячоліття до нашої ери проживала індоєвропейська (арійська) людність. Лелеки прилітають і виводять потомство на землях півдня Швеції та Норвегії, Прибалтики, навколо Смоленська, Брянська та Орла (Росія), в Малій Азії (колишні поселення хетів, пелазгів, греків), на заході Ірану, півночі Індії, в Україні, Білорусі, Болгарії, Польщі, Румунії, Греції, країнах Західної Європи і півночі Африки — землях, заселених у прадавні часи індоаріями.

Багатьох людей цікавить, куди відлітають у кінці серпня лелеки. Як пише професор Панас Столярчук у своїй книжці «Внуки Дажбогові – Діти Орові», так звані «західні» із Західної Європи збираються у зграї і через Піренейський півострів та Гібралтар летять у Західну Африку. «Східноєвропейські» лелеки збираються біля Босфору, пролітають Малу Азію, Палестину, долиною річки Ніл, а тоді до них приєднуються птахи з Північної Індії та Ірану.

Науковці довели, що найбільше лелечих гнізд — в Україні, особливо на Волині. У деяких країнах Європи розроблено спеціальні державні програми зі збереження лелек, проте їх кількість там щоразу зменшується. Тож бережімо нашого доброго друга — лелеку. Адже доки в нас гніздяться і розмножуються білі птахи з чорною ознакою, доти живуть індоєвропейці, процвітає Україна, з якої зродилися ці народи.

На фото: Панас Столярчук

Українці вірять, що боцюн  провіщає благу вість. Людмила Iваннiкова, старший науковий спiвробiтник Iнституту мистецтвознавства, фольклористики та етнологiї iменi М.Т. Рильського НАН України розповідає: «Є прадавня легенда про походження лелеки. Колись жив чоловiк, якому Бог доручив мiшок i попросив викинути його в болото, але заборонив дивитися, що всерединi. Чоловiк не втримався й розкрив мiшок. З нього повилазили жаби, гадюки, вужi, ящiрки. Усе розповзлося по землi. Бог розгнiвався i сказав: "Поки iснуватиме свiт, ти будеш визбирувати всю цю гадину" - i перетворив чоловiка на лелеку. Тож цi птахи, поїдаючи змiй, ящiрок, очищують землю".»

У народi вважають, що саме лелека приносить у дiм немовля. Це повiр'я поширене на всiй територiї України. Чому лелеки? Вони не бояться людей, живуть поряд. Оселяються просто на дахах будинкiв. А ще бузьки символiзують сiм'ю, рiд, мiцнi стосунки, адже цi птахи - однолюби. Українцi шанують лелеку чи не найбiльше серед iнших птахiв. Ставляться до них прихильно, з турботою. Люди вiрять, що цей птах пов'язаний з небом, i вiн надiлений неабиякою силою.

Автор: Лучечко Ганна-Володимира Володимирівна
член наукового гуртка, переможець наукових конференцій
Науковий керівник: Музика Павло Михайлович
завідувач кафедри, д.е.н., проф.
Кафедра економіки підприємства, інновацій та дорадництва в АПК імені І.В.Поповича

Використана література:
1. Панас Столярчук «Внуки Дажбогові – Діти Орові», твір «Літаючі сонця», ст. 9-11.
2. Електронний ресурс:
3. Електронний ресурс: