15 червня у Львові  на базі  ДУ “Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України”  відбувся  круглий стіл  з міжнародними учасниками на тему: “Рoзвиток сільських територій: польський та український досвід”.

Участь в роботі круглого столу прийняли науковці кафедри економіки підприємства, інновацій та дорадництва в АПК імені І.В. Поповича, доктор економічних наук, професор Павло Музика, асистенти Юлія Музичка і Дмитро Соломонко.

Польську сторону на заході представляли  науковці Інституту розвитку села та сільського господарства Польської академії наук, які презентували власні позитивні практики підтримки та розвитку фермерства, реалізації проектів розвитку та інше.

Із вступним словом до учасників круглого столу звернувся директор інституту, професор Василь Кравців, відзначивши тісну та системну співпрацю з польськими науковцями у пошуку шляхів  розв’язання спільних питань транскордонного співробітництва.

Професор польського інституту Катажина Завалінська детально розповіла про позитивний вплив програм розвитку сільських територій на розвиток регіональної економіки Польщі. У своїй доповіді науковець відзначила регіональну диференціацію в розподілі фінансових ресурсів на розвиток сільських територій в різних воєводствах Польщі, що зумовлено диференціацією економічної активності. Саме тому найбільше фінансових ресурсів з фондів розвитку ЄС спрямовується у воєводства на Заході та Півночі Польщі. Водночас,прямі доплати з фондів ЄС сприяли суттєвому збільшенню обсягів виробництва продукції агропродовольчого підкомплексу, зростанню національної економіки.

Професор польського інституту Пьотр Градзюк охарактеризував позитивний вплив реалізації проектів відновлювальної енергетики на розвиток аграрного виробництва та сільських територій. Впровадження систем альтернативної енергетики дозволило багатьом фермерам вирівняти доходи господарств, які тепер меншою мірою залежить від кон’юнкури цін виключно на сільськогосподарську продукцію. В 2015 році альтернативна енергетика забезпечувала 15 % потреб Польщі в енергоресурсах, хоча середній показник в ЄС становив 17,5 %.

Науковець Інституту розвитку села та сільського господарства ПАН Віталій Крупін детально розповів про кроки Польщі при впровадженні ринку земель сільськогосподарського призначення. У своїй доповіді науковець також охарактеризував систему інституцій Польщі, що відповідають за питання функціонування ринку сільськогосподарських земель (Агенція сільськогосподарської нерухомості) і детально представив динаміку цін на землю починаючи з 1992 р. На даний час середня вартість 1 гектара сільськогосподарських угідь може перевищувати 30 тисяч злотих.

Науковці Інституту регіональних досліджень НАН Інна Куліш та Іван Залуцький охарактеризували у своїх доповідях тенденції модернізації в розвитку сільських територій України і окреслили проблемні питання функціонування ринку сільськогосподарських земель.

Директор Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН, академік Григорій Седіло наголосив на необхідності комплексності підходів до розвитку сільських територій та відзначив можливі проблеми простого копіювання і перенесення досвіду країн ЄС в національну інституційну систему.

Модератор круглого столу, доктор економічних наук Інституту регіональних досліджень НАН України  Віктор Борщевський наголосив на необхідності посилення транскордонної співпраці для забезпечення збалансованого розвитку сільських територій.

Професор університету Павло Музика звернув увагу присутніх на можливі наслідки відкриття ринку сільськогосподарських земель в Україні без врахування позицій, які пропонують вітчизняні науковці.

Важлива увага інших доповідачів круглого столу приділялася висвітленню досвіду стимулювання впровадженню енергоефективних проектів на підприємствах агропродовольчого підкомплексу, дотриманню природоохоронного законодавства при веденні господарської діяльності, розвитку сільського зеленого туризму та інституційній модернізації.