Факультет економіки та менеджменту

т економічних наук  Березівський Ярослав Петрович

з виховної роботи
доцент,  кандидат економічних наук    Вовк Мирослава Василівна

_____________________________________________________________________________________________________________________________

<НОВИНИ>      <ПРО ФАКУЛЬТЕТ>

Завершальним акордом року вшанування пам'яті Івана Франка у нашому університеті став вечір власне інтимної лірики поета, яка зашифрована у збірці "Зів'яле листя".

Франкова поезія - це бескиддя гір, скал, ущелин, уламків, могуття Карпат із дикою і вічною красою. Це сповідь поезіями інтимного характеру. Це погляд у власну душу. Збірка інтимної лірики "Зів'яле листя", третя Франкова поетична книжка, якавийшла у 1896 році.  Назву книжці дав однойменний вірш Франка з третього жмутку "Зів'ялого листя".Збірка поділяється на три цикли, образно названі «жмутками». До неї увійшла інтимна поезія, що створювалася впродовж попередніх десяти років і певною мірою відбила віддалені в часі моменти особистого життя автора. Водночас твори книжки є глибоким аналізом найінтимніших почуттів і переживань людини взагалі. Перевидаючи збірку в 1911 р., Франко зазначив, що «Зів'яле листя» — це книжка ліричних віршів, «найсуб'єктивніших із усіх, які з`явилися у нас від часу автобіографічних поезій Шевченка, та притім найбільш об'єктивних у способі мальовання складного людського чуття». Власне, до такої оцінки ще раніше прийшов Михайло Коцюбинський, назвавши книжку визначним явищем лірики: «Це такі легкі, ніжні вірші, з такою широкою гамою чувств і розуміння душі людської, що, читаючи їх, не знаєш, кому оддати перевагу: чи поетові боротьби, чи поетові-лірикові, співцеві кохання і настроїв».

Студенти нашого університету спробували передати Франкову пристрасть і почуття виконанням віршів першого «жмутку» поетичної збірки «Зів’яле листя». Ідея творчого проекту виникла на факультеті економіки та менеджменту. За підтримки декана факультету Олега Гримака,  заступника декана Мирослави Вовк та доцента кафедри історії України та економічної теорії Надії Войтович керівник центру художньої творчості Тетяна Купчак підготувала із студентами вечір любові Франка. Музичний супровід поезіям виконав студент першого курсу факультету харчових технологій та біотехнології Владислав Рудик. А поетичне слово Франка творили: Наталя Гайдук, Роман Кушнір, Марія Дидюк,  Роман Батюк, Діана Томашівська, Вікторія Грановська,  Ірина Луців, Анастасія Павлюк, Дарія Щегельська, Оксана Арбора, Галина Литвинко, Ольга Рассолова, Ольга Носальчук, Оксана Саган, Марія Хільчук, Христина Назар, Вікторія Майхер, Ольга Мураль. Сценічна постановка вечора народжувалась у творчих репетиційних пошуках. Ми намагались бачити зорі в калюжах, бачити сонце в людських душах. А ще розкодовувати бомблі із останнього вірша третього жмутку збірки «Душа безсмертна! Жить віковічно їй!», який розпочинав наші читання і завершував їх.

...Безмірне море, що заповня простір,

А в тому морі вир повстає сям-там —

Се планетарная система, —

Вир той бурлить, і клекоче, й б’ється.

В тім вирі хвилі — сонце, планети є,

В них міліардибомблів дрібних кишать,

А в кождімбомблі щось там мріє,

Міниться, піниться, поки не присне.

Се наші мрії, се наша свідомість,

Дрібненький бомблик в вирі матерії.

Та бомблі згинуть, вир утихне,

Щоб закрутиться знов десь-інде…

Астрономи твердять, що всесвіт виник з дрібного зернятка вогненної матерії, вибух якого наповнив простори зорями й планетами, хоч неможливо уявити силу, здатну вмістити програму космосу в одному зерні. Галактика творів Івана Франка так само народилася з пилинки вогню. На вигляд звичайна окалина, а насправді - незбагненна клітина божественного полум`я, "правдива іскра Прометея", що бризнула з-під батькового ковальського молота в дитяче серце поета, вибухнула вулканами любові до праці, до правди, до свободи, заполонила його безмежну душу, обертаючи її в безліч світил, які ще й нині ростуть, розширюють свої орбіти. Іскра Франка горить і сьогодні серед нас, у наших думках і переконаннях, допомагає намне лише осмислити історичні кроки у боротьбі за свободу і незалежність, але й творити життєдайне почуття - любов.