Потрібно навчитись говорити НІ,
без відчуття провини.
Встановлення кордонів - це корисно,
мусиш навчитись  поважати і піклуватись про себе.

Якщо у вас виникає складність з проголошенням слова «ні», то ви не самотні. Безліч людей періодично роздумують про те, що непогано б скоротити кількість добрих і важливих справ, скоєних для інших на шкоду власній справі.

Причин, чому нам важко відмовляти, мінімум шість:

1. Щире бажання допомогти. Вам хочеться зробити щось хороше навіть для тієї людини, яка відповість чорною невдячністю.

2. Боязнь здатися неввічливим. Хочеться відповідати тільки «так» комусь, хто володіє статусом і повагою оточуючих.

3. Бажання бути як усі. Складно сказати «ні», якщо ви знаєте, що тим самим віддалитеся від групи. «Хто не з нами, той проти нас».

4. Боязнь вступати в конфронтацію. Якщо ви сказали «ні», то вам доведеться пояснити і відстояти свою позицію серед не самих дружньо налаштованих людей.

5. Страх втрачених можливостей. Вам складно відповісти «ні», якщо в разі згоди вас чекають серйозні перспективи, навіть якщо при цьому потрібно буде відмовитися від чогось цінного.

6. Страх розриву відносин. Деякі люди не розуміють слова «ні» - для них це означає, що відносини зруйновані.

Якщо ви відзначили для себе хоча б одну з причин, по якій ви постійно погоджуєтеся з тим, що вам не подобається, значить, ваша свідомість наповнена помилковими переконаннями, від яких доведеться позбавлятися.

Зрештою, у вас є власні пріоритети і потреби, і було б помилкою вважати, що інші люди вирішать за вас ваші питання і проблеми. Говорячи «ні», ви даєте собі можливість зайнятися власними справами і, як наслідок, поліпшити загальний результат.

Основна складність у проголошенні відмов полягає в тому, щоб зберегти хороші відносини з тими людьми, які важливі для вас. Тому говорити «ні» необхідно якомога коректніше. У той же час ви повинні пам'ятати, що в деяких випадках ви маєте право сказати «ні» просто тому, що вам що-небудь не подобається. Без пояснення причин.

Отже:

1. «На жаль, я не зможу вам допомогти, дуже щільно завантажений графік».

Така форма відмови хороша, якщо ви дуже зайняті. Це дозволить вашому опоненту визначити ступінь вашої завантаженості, і не турбувати вас зайвий раз.

2. «У цей момент у мене відбувається те-то і те-то, я не можу зупинити цей процес. Трохи пізніше я, можливо, допоможу вам ».

 Наприклад, у вас завантажується якийсь файл або ведете з кимось важливу бесіду. Природно, ви не можете кинути це заняття, поки не закінчите.

3. «Я хотів би зробити це, але ...»

Тут є два взаємовиключних моменти. З одного боку, ви ясно даєте зрозуміти людині, що вам подобається і вона сама, і її пропозиція. З іншого боку, пояснюєте, що у вас немає необхідних ресурсів або досвіду, щоб належним чином виконати її прохання. І ніяких образ!

4. «Дайте мені подумати, чим я можу бути вам корисний».

Це більше схоже на «може бути», ніж на «ні». Обов'язково подумайте над цією проблемою, якщо пообіцяли. Причому необхідно точно вказати час, який знадобиться вам на роздуми. Якщо ваша участь дійсно необхідна, вас обов'язково дочекаються. Або звернуться до когось ще.

5. «Я буду мати вас на увазі, якщо зіткнуся у своїй роботі з чимось подібним».

Така відмова доречна, коли ви займаєтеся якоюсь справою, але припускаєте, що ваша діяльність може якось перетнутися з темою прохача. І тоді ви зможете допомогти йому за принципом «і нашим, і вашим».

6. «Я не найкращий помічник для вас. Набагато краще з цим впорався б Х ».

Вас можуть попросити про допомогу в тій справі, де ви не до кінця компетентні. У той же час, ви знаєте, хто міг би виконати прохання набагато краще. Чому б не порекомендувати?

7. «Ні, я не можу».

Відмова без пояснення причин. Ви завжди маєте на це право, якщо, звичайно, це не прохання вашого начальника ...

 

І, нарешті, варто додати, що не завжди відмова - це прояв неучасті. Адже щиро допомогти ближньому може тільки той, хто має на те ресурси. Чим успішніше йдуть ваші власні справи, тим більше у вас можливостей ощасливити когось ще. 

 

load page 0.078781 second, load CPU 0.11