До 125-річчя Ольги Басараб

У Львівському національному університеті ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С.З. Ґжицького відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Сестри по обидві сторони Збруча: історичний досвід жіноцтва Галичини та Наддніпрянщини», приурочена 125-й річниці з дня народження видатної активістки національного визвольного руху Ольги Басараб. Організували її ЛНУВМ та БТ ім. С.З. Ґжицького, Львівська обласна організація «Товариство українок ім. Ольги Басараб», Львівська обласна державна адміністрація, Інститут українознавства ім. І.Крип’якевича НАН України та Інститут народознавства НАН України.

Після урочистого відкриття конференції М. Паньків (Польща), Марина Романенко (Київ), Анна Гав’як та Надія Войтович (Львів) поклали квіти на могилу Ольги Басараб на Янівському цвинтарі.

Активісток жіночого руху, дослідників, громадських діячів та науковців з України, Польщі, Румунії, Латвії, Угорщини привітали ректор університету, професор В.В. Стибель та заступник голови Львівської облдержадміністрації Юрій Підлісний, та керівник департаменту Львівської міськради Ярослав Музичко. «Щиро переконаний, що вклад українського жіноцтва у перемогу ідеї Соборності та Самостійності України завжди був визначальним. Мусимо вивчати та пам’ятати нашу історію, робити необхідні висновки та обирати правильні дороговкази, – зазначив ректор університету, професор В.В. Стибель. – У сучасному демократичному світі жінки займають щораз більшу позицію в управлінні державними справами та впливають на політичні процеси. І цього не можна не вітати. Будуючи майбутнє мусимо брати з минулого усе щонайкраще!»

Саме вивченню історії українського жіночого руху, боротьбі жінок за політичні та громадянські права, їх внесок у культурно-освітній розвиток нашої нації були присвячені пленарні та секційні доповіді, круглі столи за такими напрямками: «Боротьба жінок Російської та Австро-Угорської імперій за політичні та громадянські права», «Види та інтерпретації жіночих ролей у часи військових конфліктів», «Вклад жіноцтва України в культурно-освітній розвиток нації», «За межами Батьківщини: «Вклад українок в заснування та розбудову зарубіжних організацій», «Жінки як політична сила новітньої історії: специфіка Заходу та Сходу».

Модераторами пленарних засідань були доценти університету Ольга Бежук та Ярослава Ваврисевич, ст. науковий співробітник Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича Петро Шкраб’юк та інші. У конференції взяли участь  секретар Союзу Українок Польщі Марія Паньків, голова об’єднання українських товариств Латвії Людмила Бєлинцева, заступник голови Союзу українок Румунії Ярослава-Орися Колотило, а також громадські діячки з усіх регіонів України.

Неможливо применшити роль жінки у здійсненні  суспільних, громадських та політичних процесів, що відбувалися та відбуваються в історії людства. Без їхньої самопожертви, зречення, невтомної праці та молитви не було б нині на світі Української Держави. Вони надихали наших предків на боротьбу за волю та незалежність рідної землі й сьогодні є тією скелею добра, надії та віри, об котру розбиваються орди чужинців у війні на сході країни.

Більше фотографій - Жінка-легенда

Василь Лозовий