Друк
joomla шаблоны
Качественное создание сайтов в Санкт-Петербурге.
dle-joomla.ru

Палфій 1

03 березня 2025 року з нагоди 100-річчя від дня народження відбулися заходи із вшанування пам’яті видатного українського вченого, випускника нашого Університету доктора біологічних наук, професора, академіка ВАСГНІЛ та УААН Федора Юрійовича Палфія. У день пам’яті викладачі Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького та учні видатного вченого вшанували світлу пам’ять свого Вчителя спільним молебнем у храмі Святої Трійці та відвідали місце спочивання на Личаківському кладовищі. У молебні взяла участь також родина Федора Юрійовича: внук Роман з дружиною Зоряною та правнучкою.

На кафедрі біохімії Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького відбулося засідання круглого столу «Вчений і доля». Організаторами заходу виступили колишні аспіранти академіка Федора Палфія – теперішні співробітники Університету: завідувач кафедри біохімії Степан Грабовський.

У межах круглого столу учасники переглянули змістовний автобіографічний фільм, створений на основі документів, особистих записів вченого, які він робив у своєму щоденнику.

 Прозвучали спогади внука Романа про Дідуся, а також спогади учнів академіка про різні етапи їхньої наукової діяльності, які охоплювали перше знайомство з майбутнім науковим керівником, складання іспитів в аспірантуру, кандидатських мінімумів, перші кроки в науці ще в ті далекі часи і вже самостійний шлях на науковій ниві у більш наближений час – для одних, і спільну діяльність в межах однієї лабораторії чи кафедри – для інших. Академік Федір Палфій «випустив у світ» понад сто двадцять кандидатів наук та вісім докторів наук, які працювали (багато з них продовжують працювати) в науково-дослідних установах та вищих навчальних закладах нашої країни.

Серед учасників круглого столу були присутні: завідувач кафедри біохімії, доктор біологічних наук, професор Степан Грабовський, проректор з наукової роботи Університету, кандидат сільськогосподарських наук Олег Федець, заступник декана факультету суспільного благополуччя та здоров’я людини, кандидат сільськогосподарських наук Ольга Сухорська, академік НААН Ігор Коцюмбас, доцент кафедри, кандидат біологічних наук Оксана Коритко, доцент кафедри, кандидат сільськогосподарських наук Наталя Мотько, колишня співробітниця кафедри, кандидат біологічних наук Марта Децик, кандидат біологічних наук, провідний науковий співробітник Інституту біології тварин НААН Михайло Хомин, а також кандидат біологічних наук Андрій Підлужний – старший науковий співробітник Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН.

  Присутні поділилися своїми спогадами про видатного українського вченого, шляхетну і доброзичливу Людину, активного громадського діяча. Кожний намагався розповісти щось своє, що найбільше врізалося в пам’ять і найбільше зворушило його при згадці про свого Вчителя. Спогади торкались різних аспектів життя. І всі без винятку присутні відзначили доброту, порядність, працьовитість, людяність, доброзичливість, батьківське ставлення, бажання допомогти, радість за найменші успіхи людей.

  Федір Юрійович був надзвичайно цікавим співрозмовником, знавцем та поціновувачем художньої літератури, мистецтва. Присутні наголосили про тісний зв’язок поколінь, оскільки неодноразово у спогадах звучало ім’я Степана Ґжицького, іменем якого названо наш Університет.

  Федір Палфій завжди створював творчу, конструктивну атмосферу, був відповідальним, вимогливим до себе та до інших, любив свою справу і прищеплював любов до неї своїм учням. Федір Юрійович був великим життєлюбом, любив природу, спостерігав за нею, вивчав її, що давало змогу започаткувати щось нове в науці. Його знання і дослідження відображені у понад чотирьохстах наукових працях. Тому Федір Палфій один із тих учених, чия наукова діяльність залишається актуальною завжди.

   Науковий шлях вченого пролягав від аспіранта (1951 рік, науковий керівник С. З. Ґжицький), молодшого, а пізніше старшого наукового співробітника лабораторії біохімії Інституту агробіології АН УРСР, старшого наукового співробітника відділу біохімії сільськогосподарських тварин Інституту землеробства і тваринництва західних районів УРСР (1956–1961), завідувача лабораторії живлення тварин (1961), а тоді заступника директора (1966–1969) Українського Науково-дослідного інституту фізіології і біохімії сільськогосподарських тварин до директора (1969) Науково-дослідного інституту землеробства і тваринництва західних районів УРСР.

  Федір Юрійович Палфій – засновник наукової школи з біохімії живлення сільськогосподарських тварин. Федір Юрійович отримав вчене звання (1966) професора, у 1970 році його обрали членом-кореспондентом ВАСГНІЛ, у 1982 році – академіком ВАСГНІЛ, у 1991 році – академіком УААН. Академік Федір Палфій поєднував наукову діяльність з викладацькою роботою. Читав курс лекцій з годівлі сільськогосподарських тварин і біохімії, органічної хімії (Академія ветеринарної медицини імені С. З. Ґжицького), а також з екології (Львівський національний університет імені Івана Франка).

   Академік Федір Палфій був справжнім патріотом, який любив свою землю, гордився тим, що він українець.

  Наш Університет має цілу плеяду видатних учених, якими ми гордимося. Їхні імена в нашій пам’яті залишаться назавжди, а разом з ними їхня наука, зокрема й життєва. Ім’я академіка Федора Юрійовича Палфія – одне з них. Нехай вчення нашого вчителя завжди буде з нами.

20250303 082156

З повагою, вдячністю і любов’ю, Оксана КОРИТКО та учні.

Современный женский журнал.
Платные премиум shablony-dle.ru/
dle-joomla.ru