Друк
joomla шаблоны
Качественное создание сайтов в Санкт-Петербурге.
dle-joomla.ru

У 1881 році у Львові була відкрита Цісарсько-королівська ветеринарна школа та школа кування коней разом із клінікою-стаціонаром для тварин. У 1884 році у Ветеринарній школі почав свою науково-викладацьку діяльність відомий професор, піонер і пропагандист ветеринарної мікробіології Йосиф Шпільман (1855–1920). У той час мікробіологія та імунологія інтенсивно розвивалися завдяки впровадженню нових методів досліджень патогенних мікроорганізмів. Науковий ріст Й. Шпільмана проходив у лабораторії всесвітньо відомого мікробіолога Роберта Коха. Великий науковий досвід із практичної бактеріології Й. Шпільмана зацікавив засновників Ветеринарної школи під час формування викладацького складу. У 1884 році тут збільшується кількість кафедр, і Йосиф Шпільман починає викладати бактеріологію, фізіологію та фармакологію, а також одночасно очолює кафедру клінічних ветеринарних хвороб. 31 грудня 1896 року Ветеринарна школа перейменована у Ветеринарну академію з усіма правами і привілеями вищого навчального закладу. У 1906 році у Ветеринарній академії була заснована кафедра бактеріології, яку очолив професор Й. Шпільман. З 1909 року він був завідувачем кафедр бактеріології, епізоотології та гігієни.

У звітах Ветеринарної академії згадується, що на кафедрі бактеріології проводилися наукові дослідження з використанням такої апаратури, як мікроскопи Хартнака, Лейтца і Зейтца (у тому числі з імерсійною системою для мікрофотографії), апарат Гесса для бактеріологічного дослідження повітря, фільтри Шамберлана, автоклави й термостати. На кафедрі було створено колекції мікроскопічних препаратів і діапозитивів бактерій, а також музей культур патогенних і сапрофітних бактерій, проведено їхню ідентифікацію згідно з вимогами Пастерівського інституту.

З 1912 року кафедра бактеріології значно розширилася, і для неї було виділено спеціальне приміщення по вулиці Кохановського (сьогодні вулиця К. Левицького), яке складалося з 8 кімнат на першому поверсі. Від 1921 року до осені 1939 року кафедрою завідували відомі бактеріологи, професори Здіслав Штейзинг, Станіслав Леґежинський, Едмунд Микуляшек, а з 1944 по 1958 рік – професор Зарубкінський В.С. Після його смерті обов’язки завідувача кафедри у 1958–1961 роках виконувала доцент Самодєлкіна О. М.

01

З 1961 по 1977 рік кафедру мікробіології очолював доктор ветеринарних наук, професор Андрієвський Іван Іванович (1900–1987). Народився 27 жовтня 1900 року в селі Мала Рибиця Миропільського району на Сумщині в родині священника. У 1921–1926 роках навчався в Харківському, а в 1927 році – в Донському ветеринарному інституті (Новочеркаськ). Після закінчення навчання працював ветлікарем-практиком на Закавказзі, де очолював експедицію для боротьби з чумою великої рогатої худоби. За ліквідацію цієї небезпечної хвороби в 1928 році отримав урядову нагороду – персональну грамоту та іменний золотий годинник. Згодом обіймав високі посади за спеціальністю у Самарі та Нижньому Новгороді.

У 1934 році закінчив Заочний інститут іноземних мов у Москві. За невдалий переклад відбував покарання в сталінських таборах. На початку Другої світової війни був відправлений у штрафбат, воював на кількох фронтах і був тяжко поранений у багнетовій атаці під Кеніґсбергом. Після одужання був скерований у ветеринарну службу армії, де дослужився до чину підполковника. Нагороджений 4 орденами і 7 медалями. Перед призначенням до Львова працював у Новочеркаському ветеринарному інституті, в якому захистив кандидатську (1946) і докторську (1955) дисертації. Там був завідувачем кафедри патанатомії і деканом ветеринарного факультету.

У 1961–1977 роках професор Андрієвський І. І. завідував кафедрою мікробіології Львівського зооветеринарного інституту. Займався вивченням біологічних властивостей лістерій, еризипелотриксів і мікобактерій туберкульозу за різних умов існування, досліджував проблему виживання їх у навколишньому середовищі. Його улюбленою тезою були слова: «Все росте». Його публікації в різних наукових виданнях завжди викликали жваві дискусії. У творчому доробку професора Андрієвського І. І. понад 50 наукових праць. Під його керівництвом захищено 8 кандидатських дисертацій.

У 1973–1991 роках кафедра мікробіології була об’єднана з кафедрою ветеринарно-санітарної експертизи і радіобіології, а з 1991 року відділена в окрему кафедру мікробіології та вірусології.

02З 1977 по 2002 рік кафедрою керував кандидат ветеринарних наук, доцент Івасик Богдан Дмитрович (1929–2002). Народився 29 березня 1929 року в селі Бушковичі Перемишльського повіту Ряшівського воєводства Польщі у селянській родині. У 1941 році закінчив народну школу в Перемишлі, у 1941–1945 роках навчався в Ярославській гімназії. У 1945 році разом із родиною був переселений у село Козельники Винниківського району Львівської області.

У 1947–1952 роках навчався у Львівському ветеринарно-зоотехнічному інституті за спеціальністю «Ветеринарія». 9 років працював на виробництві: спочатку – завідувачем Давидівської зооветеринарної дільниці, потім – лікарем-епізоотологом Золочівської міжрайонної ветеринарної бактеріологічної лабораторії і 5 років – директором Перемишлянської міжрайонної ветеринарної бактеріологічної лабораторії.

У 1959–1961 роках навчався в аспірантурі на кафедрі фармакології під керівництвом професора Сковронського В. А. У 1964 році захистив кандидатську дисертацію з теми «Деякі біохімічні показники крові сільськогосподарських тварин при експериментальному отруєнні фтором і лікуванні кальцій-хлоридом з магнієм».

Після закінчення аспірантури вся діяльність Б. Д. Івасика пов’язана з кафедрою мікробіології та вірусології: у 1961–1963 роках – асистент, з 1964 року – доцент, у 1977–2002 роках – завідувач кафедри. Співавтор понад 120 наукових і навчально-методичних праць. Головний напрям наукової роботи – дослідження впливу екологічних факторів на патогенність мікобактерій туберкульозу. Вивчав також етіологію респіраторно-кишкових захворювань молодняку великої рогатої худоби та властивості окремих штамів молочнокислих бактерій для виготовлення заквасок.

Поряд із сумлінною педагогічною та науковою роботою, постійно займався громадською діяльністю. Ще в студентські роки проявив себе як висококваліфікований футболіст. Багато років був головою клубної ради інституту, учасником чоловічого хору викладачів «Дзвін», активно підтримував художню самодіяльність студентів.

Значний внесок у здобутки кафедри зробили доценти Толстова Анна Григорівна, Якимчук Євген Федорович, Яцканич Михайло Михайлович, Миколайчук Олександр Іванович. Наукова діяльність Толстової А. Г., Якимчука Є. Ф. і Яцканича
М. М. була присвячена удосконаленням методів лабораторної діагностики туберкульозу великої рогатої худоби. Миколайчук О. І. займався виділенням і дослідженням властивостей чистих культур молочнокислих бактерій для виготовлення заквасок.

03

Кафедра мікробіології та вірусології.
Перший ряд (зліва направо): Толстова А. Г., Івасик Б. Д.
Другий ряд: Якимчук Є. Ф., Яцканич М. М.

У 2002–2009 роках кафедрою завідував професор Захарів О. Я., у 2010–2015 роках – доцент Турко І. Б., у 2015–2017 роках – доцент Семанюк В. І., у 2017–2018 роках – старший викладач Куляба О. В., з липня 2018 року – доцент Калініна О. С. У цей період на кафедрі працювали: асистент, кандидат ветеринарних наук Левківська Н. Д., асистенти Огура О. В., Олійник Г. М., Гащук Є. С., старший лаборант Крусієр І. А. У 2019 році на кафедрі працювали за сумісництвом кандидат медичних наук, доцент Шикула Р. Г. і кандидат ветеринарних наук, асистент Cторчак Ю. Г., а також завідувачем навчально-дослідної лабораторії, кандидат ветеринарних наук Мазур І. Я. У 2022 році на кафедрі працювала за сумісництвом кандидат ветеринарних наук, асистент Крог А. О.

На кафедрі мікробіології та вірусології підготовку фахівців забезпечують один професор, 10 доцентів і 4 асистенти. Також є 2 старші лаборанти і 6 аспірантів (3 – за сумісництвом асистенти).

На кафедрі мікробіології та вірусології для здобувачів вищої освіти читаються 23 навчальні дисципліни за освітньо-професійними програмами спеціальностей:

За роки незалежності України викладачами кафедри видано одну монографію,
4 підручники, 19 навчальних посібників, близько 200 методичних розробок для забезпечення НМКД, понад 400 наукових публікацій. Захищено 9 дисертацій: одна – на здобуття наукового ступеня доктора наук, 7 – на здобуття наукового ступеня кандидата наук, одна – на здобуття наукового ступеня доктора філософії.

З 2021 року науково-дослідна робота кафедри здійснюється з теми «Особливості формування мікробіоценозів організму й довкілля, розробка способів їхньої корекції для забезпечення благополуччя і здоров’я тварин та безпечності і якості харчових продуктів». При кафедрі створено навчально-дослідну лабораторію для проведення науково-дослідної роботи аспірантів і здобувачів вищої освіти-гуртківців та міжнародний навчально-практичний центр «Ветеринарне та технологічне забезпечення фермерства».

У 1995–2004 роках кафедра підтримувала наукові зв’язки зі співробітниками Віденського університету ветеринарної медицини. За результатами співпраці було організовано 4 міжнародні симпозіуми «Україна – Австрія. Сільське господарство: наука і практика», які проходили у Відні (1995), Львові (1996), Чернівцях (2000) і Гумпенштайні (2002). У 2006–2008 роках кафедра брала участь у програмі «Наукові розробки у сфері стандартизації та сертифікації сільськогосподарської продукції». За цей період розроблено 52 Державні стандарти України.

З 2018 року кафедра бере участь у Міжнародному проєкті «Поліпшення навичок спеціалістів з лабораторної практики у фахівців агропродовольчого сектору Східної Європи (Ag-Lab) за програмою «Еразмус+». Кафедра підтримує тісні зв’язки з науковцями Національного університету біоресурсів і природокористування України (м. Київ), Державного науково-дослідного контрольного інституту ветеринарних препаратів та кормових добавок (м. Львів), Тернопільського національного технічного університету імені І. Пулюя, Вармінсько-Мазурського університету (м. Ольштин, Польща), SLW Bіоlаb Weterenaryjne laboratorium diagnostyczne spolka cywilna (м. Оструда, Польща).

У 2002–2009 роках кафедрою завідував професор Захарів О. Я., у 2010–2015 роках – доцент Турко І. Б., у 2015–2017 роках – доцент Семанюк В. І., у 2017–2018 роках – старший викладач Куляба О. В. У цей період на кафедрі працювали: асистент, кандидат ветеринарних наук Левківська Н. Д., асистенти Огура О. В. і Олійник Г. М., старший лаборант Крусієр І.А.

05

Кафедра мікробіології та вірусології.
Перший ряд (зліва направо): Верхолюк М. М., Бенч О. О., Фединяк Р. І., Ромазан І. В.,  Калініна О. С., Прийма О. Б., Фреюк Г. М., Турко Я. І.
Другий ряд: Семанюк Н. В., Яремко О. В., Пеленьо Р. А., Турко І. Б., Семанюк В. І., Куляба О. В., Гащук Є. С. Куляба О. В., Гащук Є. С.

Современный женский журнал.
Платные премиум shablony-dle.ru/
dle-joomla.ru