Єва і наука
- Деталі
-
Опубліковано: 14 лютого 2019
-
Перегляди: 2403
Легендарне яблуко, яке не раз прислужилося науці, висіло б на дереві й досі, якби не цікавість Єви...
11 лютого, починаючи з 2015 року, відзначається Всесвітній день жінок і дівчат у науці. Необхідність цього була визнана та закріплена відповідною резолюцією 70 сесії Генеральної Асамблеї ООН, “щоби досягти повного і рівного доступу жінок і дівчаток до науки, а також забезпечити гендерну рівність”.
“Жіночі” сторінки історії науки й досі залишаються маловідомими. Винятком, що, як відомо, лише підтверджує правило, є історія Марії Склодовської-Кюрі. Зрештою, наука – пані зовсім не схильна до бездіяльності, тому більшість наукових здобутків не сяють діамантами неймовірних відкриттів чи винаходів, а тьмяно мерехтять щоденною наполегливою працею. І таких сторінок – немало.
Наш університет – один із тих, де питання жінки і науки не втрачало актуальності. Першим із прикладів є подружня пара нашого професора, ректора Вацлава Морачевського та першої жінки-лікаря Галичини і Буковини – Софії Окуневської-Морачевської. Галина Звєрєва – професор, завідувач кафедри, засновниця львівської наукової школи ветеринарних акушерів – одне із найвідоміших імен радянської ветеринарної науки.
Зараз у Львівському національному університеті ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького 10 кафедр із 35 очолюють жінки. Цей факт адекватно відображає світову тенденцію та свідчить про повагу та належну оцінку внеску науковиць в освітньо-науковий процес.
11 лютого 2019 року у Львівському будинку вчених відбулися урочистості з нагоди Міжнародного дня жінок і дівчат у науці. З цього приводу голова Львівської ОДА Олег Синютка зазначив, що “талант, інтелект, думка рухає вперед, тому жінка в науці є величною і викликає захоплення. Вишуканий жіночий розум дає можливість відкривати неперевершені грані, які чоловік інколи може не побачити. Майбутнє – за вашим інтелектом і можливостями”. Цьогоріч подяку від голови ЛОДА отримала завідувач кафедри нормальної та патологічної морфології і судової ветеринарії, доктор ветеринарних наук, професор Коцюмбас Галина Іванівна, а подяку від Львівської обласної ради – завідувач кафедри філософії та педагогіки, доктор педагогічних наук Смолінська Олеся Євгенівна.
...“До чого ж тут Єва?” – поцікавиться допитливий читач. По-перше, як сказав письменник Мирослав Дочинець: “Зірвавши те яблуко, вона почала процес пізнання буття”. По-друге, як сказала відома львівська мовознавиця Олександра Сербенська: “І зробила не зле, тим започаткувала всю науку”.
Завідувач кафедри філософії та педагогіки
Олеся Смолінська