СЬОГОДНІ РОМАНУ ПЕТРОВИЧУ МАСЛЯНКУ ВИПОВНИЛОСЯ Б 90…
Минуло два роки, як завершився життєвий шлях доктора біологічних наук, Заслуженого діяча науки і техніки України, професора Романа Петровича Маслянка, а сьогодні 2 травня йому б виповнилося 90 років. Колеги й учні професора з цієї нагоди згадують життєвий шлях Романа Петровича.
Народився 2 травня 1928 року в м. Стрию Львівської області в багатодітній робітничій родині. Після закінчення 7 класів поступив до фахової технічної школи залізничного транспорту в м. Стрию. В 1944 році працював слюсарем-монтажником на вагоно-ремонтному заводі і одночасно продовжував навчання у вечірній середній школі робітничої молоді.
В 1947 році був арештований і в групі 13 учнів середньої школи за те, що читали праці М. Грушевського. Був засуджений за статтями 54 – 1а (зрада Батьківщині) і 54 – 11 (групова участь).
Після закінчення середньої школи робітничої молоді в сибірському місті Омськ (місце перебування висланих у 1947 році батьків) в 1952 році поступив до Омського ветеринарного інституту. Після його закінчення в 1957 році був направлений на роботу до Томського науково – дослідного інституту вакцин і сироваток на посаду завідувача імунного відділу.
Фактично наукову працю з питань імунології Р.Маслянко розпочав в 1957 році. В 1960 році після отримання реабілітації як політичний в’язень він з родиною повертається на Україну і влаштовується на роботу науковим співробітником новоствореного науково-дослідного інституту землеробства і тваринництва Західних регіонів УРСР. У цьому інституті продовжив імунологічний напрям своїх досліджень, спрямований на вивчення імунної системи у тварин, переважно великої рогатої худоби, в зв’язку з віковими, генетичними та паратиповими факторами. Результати цих досліджень завершились захистом дисертацій у Львівському університеті на здобуття кандидата біологічних наук на тему: "Деякі показники імунітету тільних корів і телят раннього віку" (1964 р.) та доктора біологічних наук на тему: "Формування та біохімічні характеристики імунної системи великої рогатої худоби" (1972р.) В період з 1987 по 1995рр. займав посаду завідувача лабораторії імунології, що була вперше відкрита в цьому інституті за його участі.
З 1989 року за сумісництвом працював професором кафедри епізоотології Львівського зооветеринарного інституту. В 1995 році після невдалого об’єднання двох науково-дослідних інститутів залишився на посаді професора кафедри епізоотології університету, а протягом 2007-2010 рр. обіймав посаду завідувача кафедри епізоотології. З 2010-2015 рр. працював на посаді професора кафедри епізоотології.
11 січня 2016 року не стало нашого вчителя. Його поховали на Личаківському кладовищі у Львові.
Роман Петрович автор більше 500 наукових праць, серед них фундаментальна монографія – "Основи імунобіології" вперше видана українською мовою в 1999 році, десятки посібників і методичних рекомендацій з питань ветеринарної імунології та медицини. Наукові праці Р.П.Маслянка відомі за межами України, зокрема Age changes in the composition of immunoglobulins in cattle / R.P. Maslianko, N.F. Maslianko // Ukr. Biochem. J. – 1975. – Vol. 45, № 5. – P. 90-93 (включена до баз Web of Science, Scopus). Підготував 20 кандидатів наук та 1 доктора наук.
Роман Петрович ніколи не прагнув нагород і визнання, натомість казав: треба багато працювати, показувати своїми здобутками приклад для інших. Він жив наукою…
Два роки немає поряд з нами Романа Петровича. Але його пам’ятають удячні учні, колеги не тільки у Львові, де він жив і працював, а й за межами області, навіть країни. Згадуємо професора як непересічну особистість, генератора і натхненника наукових проектів, справжнього вчителя – майстра своєї справи, як доброзичливого співрозмовника.
Вдячні учні, колеги та колектив кафедри епізоотології
- Деталі
-
Опубліковано: 02 травня 2018
-
Перегляди: 2742