До 100 - ліття з дня народження професора Хоміцького О.В.
До 100 ліття з дня народження професора Хоміцького О.В.
( 09.02.1919-06.06.2006)
9 лютого 2019 року виповнюється 100 літ від дня народження професора Хоміцького Остапа Васильовича.
Народився Остап Васильович в мальовничому містечкуЗалізці Зборівського району Тернопільської області п’ятою дитиною в сім'ї, де шанувались українські традиції, пісні та звучали вірші Т.Г. Шевченка. Мав двох старших братів Антона і Володимира та двох сестер – Ангелину та Стефанію.
Після закінчення семирічної школи навчався в українській гімназії, в1939 році успішно закінчив ліцей.У ці роки двічі отримав благословення на навчання і працю на благо свого народу від митрополита А.Шептицького, про якого мав дуже сильні враження та спогади, через багато років зустрівся у Львові із Папою Римським, якому написав оду “Pontifex Maхimusу Львові”
Вчителював в місцевій школі, із 1940 р.служив в армії,із початком Другої світової війни воював офіцером-перекладачем у діючій армії в Європі, а в 1945 році – у війні з Японією. Був контужений, залишився інвалідом війни, мав понад двадцять орденів та медалей.Демобілізувався капітаном запасу.
У 1950 році закінчив германістику на філологічному факультеті Львівського університету ім. І.Я.Франка, а в 1954 році - англістику у Львівському учительському інституті, отримавши обидва дипломи з відзнакою.
У 1953 році був обраний на посаду викладача кафедри іноземних мов Львівського ветеринарного університету.З нашим навчальним закладом до останніх днів були пов’язані його життя і праця.
Тут виконав кандидатську дисертацію на тему „Іван Франко і німецькі письменники-реалісти другої половини ХІХ століття”, яку захистив 1965 року, одержав ступінь кандидата філологічних наук та вчене звання доцента, а в 1999 році – вчене звання професора.
Остап Васильович Хоміцький прийняв кафедру іноземних мовЛьвівського зооветеринарного інституту від Якима Яреми, якого він називав своїм Учителем, впродовж 27 років- від 1962 до 1989 року очолював її , передавши доценту, а пізніше професору університету Михайлу Федоровичу Падурі.
Наукові та поетичні твори професора Остапа Хоміцького
В особі Остапа Васильовича поєднувалися таланти ученого-поліглота і поета. Мав 125 опублікованих праць, зокрема дві монографії, історико-літературний нарис „Герой серед нас”, мемуарно-новелістичну книгу „Крізь роки і десятиріччя. Спогади” (2004).
Вагомою є праця проф. Остапа Хоміцького як лексикографа. У 1998 році опублікував „Німецько-український зооветеринарний словник”. У 2002 році була завершена його праця „Німецько-російсько-український з латинсько-грецькою етимологією зооветеринарний тлумачний словник” (понад 78 тисяч термінів, що на 5400 сторінках). У 2003 році завершив у рукописі „Українсько-латинський зоо-біо-ветеринарний термінологічний довідник” на 210 сторінок.
Ще однією гранню таланту Остапа Хоміцького стала його поетична творчість: писав вірші ще із учнівських часів та опублікував 15 поетичних збірок. Любив театр, живопис, українську музику та пісні, багато подорожував залишивши багато цікавих спогадів про значних людей та цікаві місця.
Будучи ерудитом творив українською, російською, польською,латиною, грецькою,англійською,німецькою мовами. Вдумливий мемуарист, аналітичний есеїст,цікавий оповідач, творіння якого наповнені любов'ю до життя і людей.
Основні його публікації –це статті з української літератури, портрети відомих письменників та митців, статті із германістики, франкознавства, української історії, етнографії, спогади про видатних людей, спогади про війну,морально-етичні та естетичні питання виховання молоді, наукові і методичні публікації, словники, тощо.
Завжди спокійний, виважений, надзвичайно інтелігентний із своєрідним благородним галицьким шармом,з особливим ставленням до жінок – завжди цілував співрозмовницям руку, любив студентів, але був вимогливим і справедливим викладачем –таким він залишився в пам'яті всіх, хто мав щастя працювати чи спілкуватись з цією високоосвіченою, цікавою і непересічною особистістю.
Фото: викладачі кафедри іноземних мов. Фото 1962р.
( сидять: Калістрат Добрянський, Яким Ярема, Остап Хоміцький, Тетяна Круглова, стоять:Євстахія Семенів, Ірина Джала, Богдан Мединський, Ганна Кошель(Пестрій)
Закінчив свій земний шлях Остап Васильович Хоміцький 6 червня 2006 року і спочиває на Янівському цвинтарі у м.Львові.
Світла пам'ять про цього талановитого викладача та наставника студентської молоді, великого патріота свого народу буде назавжди в серцях його учнів та співробітників.
Олег Слобода,директор Народного музею історії Львівськогонаціонального університету ветеринарної медицини та біотехнології ім. С.З. Гжицького, доцент
- Деталі
-
Опубліковано: 09 лютого 2019
-
Перегляди: 2055