EN   UA

КАФЕДРА ЕКОНОМІКИ ПІДПРИЄМСТВА, ІННОВАЦІЙ ТА ДОРАДНИЦТВА В АПК  
імені професора І.В.Поповича

collage

 

Завідувач кафедри,

доктор економічних наук, професор Музика Павло Михайлович 

Контакти:
вул. Пекарська, 50, ауд 83-86

тел.:(032) 239-26-26,
E-mail: economyfem@gmail.com

 vstupp

joomla шаблоны
Качественное создание сайтов в Санкт-Петербурге.
dle-joomla.ru


Перш ніж розпочати свою розповідь про дослідження сільського господарства в таких європейських країнах: Польща, Німеччина, Нідерланди, Бельгія, Франція, Швейцарія, Ліхтенштейн, Люксембург, Італія, Ватикан, Австрія, Данія, Норвегія, Швеція, Фінляндія, Естонія, Литва, Латвія, хочу відрекомендуватися. Мене звати Корабліна Тетяна, навчаюся на 2 курсі скороченої програми спеціальності Маркетинг, факультету економіки та менеджменту, Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Гжицького.


За попередній рік я відвідала 18 країн, використовуючи такий тип пересування, як автостоп і користуючись для пошуку житла такою програмою, як couchsurfing: це гостьова мережа для туристів, за допомогою якої можна знайти людей, які можуть тебе безкоштовно прийняти у своєму домі і провести з тобою час.
Відвідавши ці всі країни і вдосталь поспілкувавшись з місцевим населенням, я зрозуміла, що можу вивчати не тільки традиції цієї країни чи її історію але й досліджувати їх агропромисловий комплекс і сільське господарство, адже це дуже легко, коли тебе, наприклад, підвозить один з депутатів правління Норвегії, який входить до партії «зелених», чи коли в Данії живеш у власника ферми по вирощенню коней або коли спілкуєшся з простими фермерами в Нідерландах, Швеції, Фінляндії та ще деяких країнах і починаєш розуміти наскільки це цікава і прибуткова частка економіки. Аналізуєш проблеми України в цій сфері і думаєш над можливими їхніми вирішеннями.
Спробую розповісти найцікавіше, що могла дізнатися за цей період про деякі з відвіданих мною країн.

 

Першою європейською країною, яку я відвідала була Польща:
Населення Польщі становить близько 39 мільйонів. Територія Польщі становить 312 683 кв.км, що є 9-м показником в Європі і 69-м у світі.

Основні цікаві факти, які я дізналася під час подорожей цією країною:
Сільськогосподарські землі Польщі знаходяться в приватній власності. Значну частину отриманих прибутків польські фермери інвестують у землю. Ціна 1 га землі в Польщі коливається від 20 до 25 тис. злотих, що еквівалентно €5-6 тис. Для порівняння, ціна 1 га землі в Голландії складає близько €30 тис. Багато хто використовує землю як предмет застави. Це, відповідно, полегшує кредитування фермерів.
Більшість польських господарств не ведуть бухгалтерського обліку і не готують ні балансу, ні звіту про прибуток і збитки, ні статистичних звітів. Відповідно до польського законодавства, вести бухгалтерський облік повинні лише ті господарства, річний прибуток яких становить принаймні €1,2 млн. Тим не менш, деякі господарства ведуть бухоблік за власною ініціативою, переважно для того, щоб відзвітувати перед власниками про результати своєї діяльності.
Серед польських господарств дуже розвинена спеціалізація: наприклад, одні спеціалізуються на виробництві молока, інші — овочів. У Польщі вважають, що багатопрофільні господарства менш ефективні.
Загальна частка овочів і фруктів у фізичному обсязі продукції рослинництва сягає 40%. У країні добре розвинене садівництво, що забезпечує широкий вибір свіжих і перероблених фруктів та овочів. Польща є найбільшим у світі експортером яблучних консервів.
Виробництво сільгосппродукціїї щорічно зростає на 20%.

 

Наступною країною на шляху мого вивчення сільських господарств різних країн світу під час подорожі стала Німеччина:

Складається з 16 федеральних земель. Столиця і найбільше місто країни—Берлін. Займає площу 357 021 км. Населення— 81,8млн осіб. Член Європейського Союзу та НАТО. Країна найбільшою кількістю населення і найбільшим рівнем економіки в Європейському союзі
Німеччину називають країною маленьких сімейних ферм. За останні роки частка земель, відведених під сімейні ферми, зросла майже на 5%.
У кооперативний рух Німеччини вкладається велика кількість
нвестицій.
Завдяки німецькому уряду, багато сільськогосподарських кооперативів відомі в країні як конкурентоспроможні фірми.
Ефективність сільськогосподарського виробництва в Німеччині істотно вища за середній рівень у ЄС. За обсягом сільськогосподарського виробництва, а також виробництва зерна і продукції тваринництва Німеччина поступається лише Франції. Завдяки застосуванню новітніх промислових технологій і механізації сільського господарства досягається висока продуктивність праці.
На кожен гектар добрив тут вноситься більше, ніж в Англії, Франції та США. Власне виробництво пшениці задовольняє попит на 80%, цукру — на 85%, м'яса — на 90%, молока — на 100%.
Близько 80% товарної продукції сільського господарства складає тваринництво, потребам якого підпорядковане рослинництво. Головні галузі тваринництва спрямовані на виробництво молока, свинини і птиці. Скотарство, будучи основною галуззю тваринництва Німеччини, дає більше 40% всієї продукції сільського господарства, причому основна частина припадає на молоко (близько 25%).
Також країна посідає перше місце в Європі за кількістю свиней (понад 20 млн голів).
У Німеччині налічується 95 тис. молочних ферм, де утримується 12,4 млн корів, більше 70% з яких, утримуються безприв`язно. Молочна продуктивність корів складає в середньому 8 тис. кг за лактацію з 3,6% жиру і 4,2% білка. За рік Німеччина виробляє 28 млн т молока.
Виробництво молока у Німеччині не є високорентабельною галуззю, проте мало фермерів відмовляються від утримання корів, адже це сімейні підприємства, які існують протягом багатьох років. Щоб підтримати низькорентабельне виробництво молока держава виплачує премії. Прикладом в Баварії це близько €20 за корову.


Нідерланди:
Держава займає площу всього 41 543 км, але дуже щільно заселена. жителів — 16,5 млн осіб.
У Нідерландах відмінно розвинене сільське господарство. Ця країна поступається за доходами від аграрного сектора тільки США і Франції. При цьому Голландія — світовий лідер з експорту декоративних рослин, постачаючи на світовий ринок до 75% всіх кімнатних рослин.

Основні статті експорту-не тюльпани, томати чи сир Гауда, а технічне обладнання та його компоненти і запчастини.
Основою сільськогосподарського сектору економіки Нідерландів є сімейні фермерські господарства. Як правило, вони невеликі, особливо в районах розвитку садівництва. Майже 45% усіх ферм мають наділи менше 10 га, середні фермерські господарства мають близько 25-30 га землі.
Багато фермерів із Нідерландів розглядають можливість придбати господарство й працювати в Україні.
Нідерландські фермери віддають перевагу тваринництву. Особливо племінній справі та виробництву молочних і м‘ясних продуктів. Тому не дивно, що більшу частину сільгоспземель використовують як пасовища. Рослинництвом займаються переважно для виготовлення кормів для тварин. Наступним за пріоритетом є вирощування овочевих і садових культур на експорт.
Для розвитку власного агробізнесу голландські фермери теж, як і в Україні, можуть звертатися до банків. Натомість ставки відсотків по кредитах тут варіюються в межах 1-2%.З 1 січня 2018 року в Нідерландах діє нове законодавство, яке зобов'язує фермерів платити за викиди фосфатів на фермі. Таким способом влада хоче, щоб поголів'я ВРХ в країні скоротилося, а фермери стали виробляти менше молока.
Уже зараз провідні генетики й селекціонери Нідерландів працюють над тим, щоб голландські корови могли давати молоко з більшою кількістю жирів і білків (4,5% і 3,6% відповідно).


Великим здивуванням для мене стала Данія:
Данія займає територію площею 43 094 км², і має населення 5 668 743 чол.
Тваринництво м'ясо-молочне і беконного напрямку дає 80-90% товарної вартості сільськогосподарської продукції. Майже 75% валюти від імпорту країна отримує від вивозу продуктів тваринництва і птахівництва. Продуктивність датського тваринництва вельми велика. Данія виробляє щорічно 5,2—5,4 млн т молока, понад 600 тис. т бекону і свинини та понад 150 тис. т яєць. Продукція датського тваринництва відрізняється високою якістю і майже цілком йде на експорт.
У розрахунку на одну свиноматку в Данії отримують 26 поросят приплоду. Датська беконна порода свиней відома у всьому світі. Тварин цієї породи суворо заборонено вивозити з країни живими. Тим самим Данія зберігає монополію на цю одну з найкращих у світі порід свиней.
Загальна кількість господарств у країні — 68,8 тис., при середньому розмірі фермерського господарства у 40 га. У Данії в сільському господарстві переважає приватна власність (до 96% ферм)
Будучи малою країною, Данія всупереч своїм великим іноземним конкурентам, розробила концепцію, яка відома як концепція скандинавської ніші. Вона передбачає не боротьбу з великими конкурентами, а вишукування особливих сфер діяльності, які або недоступні, або не уявляють собою великого інтересу для найбільших монополій світу через специфічність такої діяльності і її незначності за масштабами. Наприклад, для англійського ринку окремо випускається особливий вид бекону, для німецького ринку налагоджено виробництво високоякісної свіжої яловичини, а для японського — особливий сорт свинини.


Закінчити цю статтю хочу своєю улюбленою країною – Норвегією.
Чисельність населення: 5 063 709. Площа: 385 186 км²
Традиційні галузі промисловості Рибальство. Експортується як виловлена в морі, так і вирощена в численних штучних загородах риба. Норвезький лосось з таких штучно перекритих водойм зараз дуже відомий на світовому ринку. Близько 90% рибопродукції Норвегії експортується. Вилов риби перевищує 500кг на кожного норвежця.
Основою норвезького сільського господарства є тваринництво, яке повністю покриває потреби населення країни у м'ясі, молоці і молочних продуктах. Внаслідок кліматичних особливостей виробництво зернових лише на 40% забезпечує потреби внутрішнього ринку. У той же час, значна частина овочів і фруктів, незважаючи на складні умови північної країни, вирощується норвезькими селянами.

Норвегія першою в світі припинила державні закупівлі товарів, які були вироблені внаслідок вирубки лісів. Основними товарами, які так чи інакше пов'язані з вирубкою лісів, є пальмова олія, соя, яловичина і деревина.
Під ріллею зайнято всього 2,6% площі країни, а разом з природними луками використовується трохи менше 4%.
Головний напрям сільського господарства Норвегії - молочне тваринництво. Воно дає до 80% всього доходу від сільського господарства. Свинарство і вівчарство мають менше значення, ніж розведення великої рогатої худоби. Важлива галузь сільського господарства - звірівництво. Основна частина землеробської продукції - коренеплоди, кормове зерно, сіно - йде на корм худобі, а саме землеробство відіграє підсобну роль.
Майже дві третини земель зайняті під культурними луками. Близько чверті ріллі знаходиться під зерновими, переважно під ячменем і вівсом. Посіви жита і ярої пшениці незначні, і тому більше половини продовольчого зерна ввозиться.

Далі буде - Бельгія, Франція, Швейцарія, Ліхтенштейн, Люксембург, Італія, Австрія, Швеція, Фінляндія, Естонія, Литва, Латвія та багато інших
Шановні студенти діліться своїми враженнями від статті та розповідями зі своїх подорожей. Подорожуйте з користю!

Виконала студентка 2 курсу маркетингу СП
Залікова робота з дисципліни: світове сільське господарство, кафедра економіки підприємства, інновацій та дорадництва в АПК

Современный женский журнал.
Платные премиум shablony-dle.ru/
dle-joomla.ru