Академічна доброчесність: проблеми реалізаії та відповідальність
- Деталі
-
Опубліковано: 28 жовтня 2024
-
Перегляди: 502
Академічна доброчесність – це дотримання п’яти фундаментальних цінностей, таких як чесність, довіра, справедливість, повага та відповідальність до дій, яких потрібно дотримуватися, відстоювати та пропагувати. Саме тому її формування у здобувачів вищої освіти під час реалізації освітньо-наукового процесу є надважливим завданням сьогодення.
З огляду на важливість забезпечення академічної доброчесності, виникає потреба обговорювати це питання, аналізувати і, що найважливіше, пояснювати здобувачам освіти. У рамках запланованих заходів із підвищення рівня обізнаності про академічну доброчесність серед студентів факультету ветеринарної медицини був проведений семінар: «Академічна доброчесність в освітньому процесі Університету».
Зі вступним словом до студентів звернувся в. о. декана факультету ветеринарної медицини Тарас Пундяк і наголосив на важливості розуміння, що таке академічна доброчесність та як боротися із недоброчесністю в освітній спільноті. Наталя Сусол, завідувач відділу якості та акредитації Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького, ознайомила здобувачів вищої освіти з принципами академічної доброчесності. Особливу увагу лекторка приділила «академічному плагіату», можливостям виявлення академічного плагіату у курсових та магістерських роботах. Були розглянуті фундаментальні цінності академічної доброчесності, її принципи і норми; обговорені можливі прояви академічної недоброчесності та академічна відповідальність за них; доведено до відома здобувачів вищої освіти особливості функціонування Комісії з академічної доброчесності і Комісії з етики та управління конфліктами. Ознайомила здобувачів з можливостями StrikePlagiarism.com, алгоритмом перевірки на антиплагіат курсових та кваліфікаційних робіт здобувачів, інтерпретацією звіту подібності та виявлення відсотка оригінальності тексту.
Надзвичайно актуальним на сьогодні є питання подолання корупції. Одним із важливих кроків у цьому напрямі є зміцнення доброчесності. Саме тому, Христина Кульгавець, уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції у Львівському національному університеті ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького представила доповідь на тему: «Доброчесність крізь призму антикорупції». Спікерка висвітлила основні поняття «корупція», її основні складові, форми й види, поширеність корупції в Україні та світі. Зупинилася лекторка на важливих питаннях, щодо доброчесності у вищій освіті: її суть та роль ЗВО в її розвитку, шляхи розбудови доброчесності, корупція як загроза доброчесності.
У контексті боротьби з корупцією доброчесність – це необхідна морально-етична складова діяльності здобувача, що визначає межу і спосіб його поведінки та ґрунтується на принципах доброго відношення, чесності у способі власного життя, виконанні своїх обов’язків. Хотілося б, щоб учені, педагоги, науковці та студенти дотримувалися правил академічної доброчесності та використовували свої власні цікаві та прогресивні ідеї. А щодо навчання у закладах вищої освіти, то головне – це впроваджувати принцип академічної доброчесності серед молоді, підтримувати студентські ініціативи, спрямовані на підтримку справжнього, чесного навчання. І працювати за таким девізом: «Краще створити своє, ніж привласнити чуже»! Отже, дотримання цінностей академічної доброчесності повинно стати основою у науковій та освітній діяльності закладів вищої освіти України.
Допис підготувала Ірина КОВАЛЬЧУК