Музей
- Деталі
-
Опубліковано: 20 лютого 2019
-
Перегляди: 3530
Музей підків
Сучасний музей підків на кафедрі хірургії Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького було створено у 1981 році. Такий музей – чи не єдиний у Європі – постав на основі унікальної колекції підків, зібраної у 30 – 40-их роках XX століття визначним ортопедистом, професором Казимиром Щудловським і його батьком, який був добрим ковалем. Казимир Щудловський (завідувач кафедри ортопедії з 1924 р. по 1945 р. ректор академії у 1936 – 1939 роках) використовував колекцію підків як наочність для навчання студентів – майбутніх ветеринарних лікарів і в кінці 40-х років подарував її академії.
Вагому лепту у становлення колекції підків вніс і професор Павло Кретович, який з 1882 до 1908 року працював у «Львівській ветеринарній школі і школі кування коней», викладачем підковування коней, а від 1908 до 1921 року завідував кафедрою науки про копита і кування коней.
За увесь час існування академії ветеринарної медицини у Львові колекція підків та ковальського реманенту постійно збільшувалася, проте у повоєнні часи, із-за недбальства адміністрації все це багатство, що десятиліттями служило людям і було зразком високої майстерності давніх ковалів могло зникнути назавжди. У цей період доцентам кафедри Леву Заяцю і Володимиру Саєвичу вдалося сховати більшу частину колекції та зберегти для історії цінні експонати ковальської майстерності.
У 1975 році завідувачем кафедри хірургії, професором Євгеном Малішевським було запропоновано організувати музей підків. Завдяки ентузіазму та самовідданій праці викладачів кафедри – доцентів Івана Журомського, Антона Гамоти, Володимира Самсонюка, у невеликому приміщенні, виділеному під ортопедичний клас, вдалося не лише обладнати теперішній музей, а й навіть доповнити рідкісну колекцію батька і сина Щудловських новими експонатами.
Експозиція музею підків і його фонди налічують нині понад 400 експонатів, що походять з різних куточків світу. Більшість з них є талановитим плодом рук місцевих ковалів, адже при Ветеринарній школі у Львові ще від 1881 року функціонувала школа кування коней. Тому в поповнення основної колекції підків вніс свою частку нелегкої праці коваль школи Петро Голінко.
На стендах музею понад 300 підків. Тут є великі для ваговозів, легкі для верхових коней і навіть підкови для волів, ослів та мулів. Особливо привабливими є спеціальні підкови, що давали можливість використовувати для роботи тварин з хронічними захворюваннями чи вродженими вадами копит, сухожилків, суглобів. Представлені також спеціальні підкови для роботи в гірських умовах, на сипучих і кам’янистих ґрунтах, взимку і влітку. Зацікавлення викликають безшумні підкови, що використовувалися для роботи коней в містах у нічний і ранковий час та сучасні "спеціальні черевики" для корів і коней виготовлені з міцної пластмаси.
У музеї зберігається своєрідне ковальське надбання минулих століть: це підкови, знайдені під час археологічних розкопок. Правдоподібно, вони належать до XVII століття.
На сьогодні завдяки ентузіазму завідувача кафедри хірургії, професора Мисака А.Р. та викладачів кафедри професора Гамоти А.А., доцентів Леньо Ю.М., Цісінської С.В., Пріцак В.В. проведено упорядкування колекції.
Диплом помічника коваля
Прийміть нашу вдячність за Ваш інтерес до нашого музею.
Ми будемо вдячні Вам:
- за об'єктивну доброзичливу оцінку «Музею підків»;
- за фінансову допомогу та поповнення музею експонатами;
- за популяризацію нашого «Музею підків»;
Наша адреса:
Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького
вул. Пекарська, 50, м. Львів, 79010
тел.: (032) 260-28-89; (032) 260-28-90; e-mail: admin@lvet.edu.ua
Кафедра хірургії
вул. К.Левицького, 67а, м. Львів, 79017
тел.: (032) 239-26-70; (032) 239-26-67
моб.: 067 8000 705
e-mail:Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.