Всесвітній день боротьби проти сказу
- Деталі
-
Опубліковано: 03 жовтня 2024
-
Перегляди: 109
26–27 вересня 2024 року відбувся Національний форум з ліквідації сказу «Від стратегії до дій».
Форум проводився до Всесвітнього дня боротьби зі сказом у межах глобальної ініціативи з підвищення обізнаності та боротьби зі сказом. Учасники заходу досліджували перспективи та виклики Загальнодержавної стратегії з ліквідації сказу в Україні на період до 2030 року.
Це важлива подія, метою якої є підвищення обізнаності про небезпеку сказу та заходи його профілактики. Сказ є однією з найнебезпечніших вірусних інфекцій, яка, якщо не лікувати оперативно і своєчасно, призводить до смерті.
Форум зібрав фахівців різних галузей і така міжсекторальна співпраця дає можливість більш детально підійти до розв’язання складних питань щодо ліквідації сказу. Учасників форуму ознайомили з можливостями проходження безкоштовних онлайн-курсів, онлайн-платформами, де можна знайти відповіді як для фахівців, так для пересічних громадян, у тім числі школярів.
Згідно з Державною стратегією з елімінації сказу в Україні на період до 2030 року: «…ситуація в Україні щодо сказу ускладнюється, що спричинено агресією та повномасштабним вторгненням росії. Відтак збільшилася чисельність бродячих та здичавілих тварин, постала неможливість контролювати популяцію лисиць, природного резервуару сказу. Зростання популяції безпритульних тварин, які збиваються у великі зграї стають агресивними, спричиняє значні проблеми для громадян – від ризику укусів собак до передачі зоонозних захворювань. Щороку за медичною допомогою з приводу укусів тваринами в Україні звертається близько 50 000 тисяч людей, і близько 15 000–20 000 пацієнтів призначають антирабічні щеплення. За 2023 рік було зареєстровано один випадок сказу серед людей у Вінницькій області, в 2022 році було зареєстровано 2 випадки сказу у Житомирській та Харківській областях, де обидва випадки завершилися теж летально. За даними Держпродспоживслужби порівняно з 2022 роком у 2023 році зафіксовано збільшення кількості випадків на сказ серед тварин у 2,3 рази. Найчастіше випадки захворювання тварин на сказ спостерігалось у котів – 421, собак – 317, лисиць червоних – 225 та великої рогатої худоби – 82. Ключовим фактором у боротьбі зі сказом є впровадження підходу «Єдине здоров’я». Це потребує скоординованих заходів фахівців різних галузей: ветеринарної медицини, медицини, державних органів лісового господарства, мисливського господарства, органів місцевого самоврядування, ЗМІ, неурядових організацій, Міністерств охорони здоровʼя, освіти, навколишнього середовища, внутрішніх справ, оборони, Збройних Сил України, Державної прикордонної служби, Державної служби України з надзвичайних ситуацій».
Завданням учасників форуму було дослідити перспективи та виклики «Загальнодержавної стратегії з ліквідації сказу в Україні на період до 2030 року» та визначити найбільш ефективні шляхи її реалізації.
Дякую Юрію Жигарєву, фахівцю з клінічного менеджменту, ВООЗ в Україні та Олені Курятій, фахівчині з Єдиного Здоров’я, ВООЗ в Україні за змістовний захід.
Допис підготувала Алла ВИНЯРСЬКА, доцент кафедри фармакології та токсикології, координатор Палати лікарів ветеринарної медицини Польщі в Україні