Гостьова лекція з ветеринарної вірусології
- Деталі
-
Опубліковано: 17 грудня 2024
-
Перегляди: 120
В аудиторії 7 відбулася гостьова лекція для студентів 3 курсу факультету ветеринарної медицини спеціальності 211 «Ветеринарна медицина».
Лектор – Юлія CТОРЧАК, головний спеціаліст відділу організації протиепізоотичної роботи Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області, кандидат ветеринарних наук.
Тема лекції «Грип птиці: вірусологічні особливості, відбір зразків та лабораторна діагностика».
На лекції були присутні в. о. завідувача кафедри мікробіології та вірусології доцент Ольга Калініна, доценти Орест Куляба, Назарій Семанюк, Ольга Яремко, асистент Віталій Мирончук.
Лектор акцентувала увагу на важливих питаннях етіології грипу птиці. Зокрема, висвітлила особливості структури віріонів, значення поверхневих антигенів НА і NA у формуванні противірусного імунітету, механізми антигенної мінливості вірусу – антигенний дрейф, антигенний шифт та адаптивні мутації, що призводить до появи епідемічних та пандемічних штамів. Значну увагу приділила правилам відбору, пакування і транспортування патологічного матеріалу від загиблих курей та сучасним методам лабораторної діагностики грипу птиці (ПЛР, ізоляція вірусу на курячих ембріонах, ІФА, РГГА). Наголосила значення серологічного моніторингу птиці для встановлення циркуляції штамів вірусу та оцінки напруженості імунітету й ефективності вакцинації.
Викладачі та студенти задали багато запитань лектору не тільки стосовно грипу птиці, а й інших актуальних для ветеринарної практики вірусних інфекцій, зокрема ньюкаслської хвороби, сказу, африканської чуми свиней, адже Ю. Сторчак має великий досвід протиепізоотичної роботи.
На лекції також були присутні студенти 3 курсу факультету громадського розвитку та здоров’я, які навчаються за спеціальністю 226 «Фармація, промислова фармація». Оскільки грип птиці – це зоонозне захворювання, на лекції була подана інформація ВООЗ за 2003–2023 роки про кількість підтверджених випадків серед людей пташиного грипу A/H5N1 з високою летальністю.
Лекцію слухали також студенти 2 курсу факультету харчових технологій та біотехнології, які навчаються за спеціальністю 162 «Біотехнології та біоінженерія». Їх зацікавили принципи конструювання класичних інактивованих вакцин проти грипу птиці, а також вакцин нового покоління – субодиничних, векторних і РНК-вакцин.
Викладачі та студенти висловлюють щиру подяку Юлії Сторчак за змістовну лекцію і цінний досвід для майбутніх фахівців – лікарів ветеринарної медицини.
Допис підготувала Ольга КАЛІНІНА, в. о. завідувача кафедри мікробіології та вірусології