Викладачі кафедри взяли участь у семінарі з питань розвитку сільськогосподарського дорадництва в Латвії
- Деталі
-
Опубліковано: 30 вересня 2024
-
Перегляди: 213
25–27 вересня 2024 року науково-педагогічні працівники кафедри економіки підприємства, інновацій та дорадництва в АПК імені І. В. Поповича Павло Музика і Дмитро Соломонко взяли участь у онлайн-семінарі «Роль сільськогосподарських дорадників у процесі інтеграції до ЄС: досвід Латвії та можливості для України». Семінар відбувся за підтримки Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб в Україні (НАСДУ) та Міністерства закордонних справ Латвії.
У вступному слові президент НАСДУ Іван Паньків відзначив важливість запозичення досвіду розвитку системи сільськогосподарського дорадництва в Латвії з метою спрощення адаптації агровиробників до вимог ЄС.
Начальник відділу Міністерства аграрної політики та продовольства України Максим Кобзистий охарактеризував основні кроки для інтеграції систем трансферу знань та систем дорадництва України зі загальноєвропейським ринком консультативних послуг.
Директор міжнародних проєктів Латвійського центру сільських консультацій та освіти Каспарс Журіньш у своєму виступі охарактеризував основні тенденції розвитку сільськогосподарського дорадництва в країнах ЄС, зокрема під впливом впровадження технологій штучного інтелекту. Увагу також приділено формуванню системи поширення знань AKIS в Латвії за зразком країн ЄС.
Керівник відділу Інституту сільськогосподарських ресурсів та економіки Латвії Еліта Бенга наголосила на важливості становлення мережі сільськогосподарських даних (Farm Accountancy Data Network, FADN) в Україні за прикладом країн ЄС. Важливість обліку даних за моделлю країн ЄС дає змогу краще прогнозувати стан продовольчої безпеки в країнах співтовариства та ефективніше надавати фінансову підтримку фермерам. Перший пілотний проєкт реалізується в Полтавській області.
Колишній заступник державного секретаря Міністерства землеробства Латвії Айварс Лапіньш окреслив основні напрями діяльності сільськогосподарських дорадників у Латвії у сприянні розвитку сільських територій та впровадженні технологій.
Керівник Центру компетенції у тваринництві Латвійського центру сільських консультацій та освіти Аніта Сіліня представила основні тенденції технологічного розвитку провідних виробників продукції тваринництва Латвійської Республіки.
Науковий співробітник ННЦ «Інститут аграрної економіки» НААН Наталія Похиленко охарактеризувала основні тенденції розвитку дорадництва в Україні, зокрема і відсутність дорадчих служб у трьох областях України. В доповіді Наталії Похиленко зроблено докладний аналіз фінансового стану дорадчих служб в Україні.
Чимало уваги доповідачів семінару приділено презентації успішних практик надання дорадчих послуг у Латвії, оскільки сільськогосподарські дорадники відіграють важливу роль у розвитку успішних фермерів. Латвійські дорадницки відзначили, що знання фермерів та консультантів допомагають збільшити виробництво екологічно чистої продукції.
У межах дискусії учасники семінару окреслили основні кроки задля підвищення впливу дорадників на готовність до впровадження європейських норм та стандартів виробництва аграріями в Україні.
Допис підготували Павло МУЗИКА, Дмитро СОЛОМОНКО, викладачі