Об’єднуючи зусилля задля забезпечення благополуччя сільськогосподарських тварин в Україні
- Деталі
-
Опубліковано: 07 жовтня 2024
-
Перегляди: 185
2–3 жовтня 2024 року за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України і Держпродспоживслужби України відбулася онлайн-конференція до Всесвітнього дня сільськогосподарських тварин «Об’єднуючи зусилля задля забезпечення благополуччя сільськогосподарських тварин в Україні», участь у якій взяли науково-педагогічні працівники кафедри економіки підприємства, інновацій та дорадництва в АПК імені І. В. Поповича Павло Музика і Дмитро Соломонко.
У вітальному слові з нагоди відкриття конференції перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький відзначив важливість того, щоб держава чітко окреслила напрями та пріоритети впровадження принципів благополуччя тварин. Важливо на практиці розуміння підприємцями необхідності навчання майбутніх фахівців, щоб після приєднання України до ЄС фермери стали лідерами з погляду підходів до благополуччя сільськогосподарських тварин.
Голова Держпродспоживслужби України Сергій Ткачук наголосив на важливості забезпечення належного благополуччя тварин задля експорту тваринницької продукції на зовнішні ринки, передусім ЄС.
Спеціаліст із питань політики відділу благополуччя тварин DG SANTE Європейської Комісії Станіслав Ралчев у своєму виступі детально зупинився на історичних аспектах впровадження законодавства про благополуччя тварин на рівні ЄС. Саме Європейська Комісія відповідальна за забезпечення та дотримання державами-членами законодавства ЄС щодо благополуччя тварин. Компетентні органи держав-членів ЄС відповідальні за імплементацію вимог Директив ЄС на національному рівні. Аудити фермерів здійснюють відповідно до Регламенту ЄС 2017/625.
За словами Станіславав Ралчева, перші мінімальні вимоги ЄС до кліток для утримання курей-несучок було прийнято наприкінці 1980-х років, а благополуччя тварин під час транспортування почало регулюватися на початку 1990-х років. Фахівець DG SANTE у своєму виступі детально охарактеризував Директиви ЄС, які регламентують умови для забезпечення благополуччя кожного з видів свійських тварин, яких мають дотримуватися фермери.
Важливу увагу у виступі Станіслав Ралчев приділив висвітленню основних положень Регламенту ЄС № 1/2005 року щодо транспортування тварин.
На рівні співтовариства Європейське агенство з безпечності харчових продуктів (EFSA) надає наукові консультації, у тому числі з питань благополуччя тварин.
Дотримання вимог до благополуччя тварин вимагає додаткових капіталовкладень фермерських господарств, проте забезпечує доступ продукції на ринок загалом, зокрема і на експортний.
Детально охарактеризували представники директорату Європейської Комісії діяльність Європейської платформи із добробуту тварин (EU Platform of Animal Welfare), 75 учасників якої працюють у відповідних тематичних галузевих підгрупах.
Наукова співробітниця Управління благополуччя тварин Адміністрації з питань ветеринарії та продовольства Данії Лерке Едель Тофт Холм детально розповіла про інституційну структуру впровадження правил із забезпечення благополуччя тварин у своїй державі. Данське законодавство щодо забезпечення благополуччя тварин має майже 200-річну історію і стосувалося на початку лише питань умертвіння тварин.
Законодавство Данії імплементує п’ять Директив та три Регламенти ЄС щодо благополуччя тварин, проте інше національне законодавство країни суворіше порівняно з європейським. Датські фермери впроваджують вимоги щодо благополуччя тварин задля забезпечення здоров’я свійських тварин, зокрема і через нестачу ветеринарних лікарів. Саме тому інвестиції у забезпечення належного благополуччя тварин вигідніші порівняно з можливими негативними наслідками для здоров’я тварин і репутацією фермера. Аудиту щодо дотримання належної практики благополуччя сільськогосподарських тварин підлягають близько 5 % фермерських господарств Данії шорічно.
Міжнародна експертка програми «Quality Food Trade Programе» Манон Шуперс у своєму виступі акцентувала увагу на тому, що споживачі у всьому світі все частіше очікують високих стандартів щодо благополуччя сільськогосподарських тварин під час їх утримання. І хоча це все ще доволі нове питання для України, вступ до ЄС стимулюватиме виробників продукції до гармонізації із питань забезпечення належного благополуччя тварин.
Ексдиректорка Інспекції з питань безпечності харчових продуктів, ветеринарної медицини та захисту рослин Республіки Словенія (AFSVSPP) Андрея Бізяк детально висвітлила інформацію про процедури перевірки фермерських господарств із дотримання вимог забезпечення благополуччя тварин у Республіці Словенія.
Експерт проєкту «EU4SaferFood» Віталій Башинський у виступі окреслив загальні вимоги законодавства України та обов’язки операторів ринку, що утримують, транспортують та здійснюють забій сільськогосподарських тварин для забезпечення благополуччя тварин. Віталій Башинський звернув увагу, що дотримання законодавства з благополуччя сільськогосподарських тварин може позитивно вплинути на екологічну складову бізнесу, якій все більшу увагу приділяють у ЄС.
У межах дводенної конференції висвітлено також актуальні питання про основні вимоги до підготовки персоналу та необхідності додаткових інвестицій виробниками тваринницької продукції для досягнення відповідності європейському законодавству про благополуччя тварин.
Допис підготували Павло МУЗИКА, Дмитро СОЛОМОНКО, викладачі