Розвиток сільської місцевості в Україні: шляхи до сталої інтеграції та реформ
- Деталі
-
Опубліковано: 28 жовтня 2024
-
Перегляди: 275
23–24 жовтня 2024 року у місті Трускавець за підтримки Міністерства закордонних справ Латвії та Посольства США в Україні відбулася Міжнародна конференція «Розвиток сільської місцевості в Україні: шляхи до сталої інтеграції та реформ». Участь у конференції взяв Павло Музика, завідувач кафедри економіки підприємства, інновацій та дорадництва в АПК імені І. В. Поповича спільно зі стейкхолдерами кафедри із Департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації в особі керівника відомства Людмили Гончаренко, Івана Паньківа (Львівська аграрна дорадча служба) та Ігоря Вуйцика (Львівська Аграрна палата), а також сільськогосподарські дорадники з різних регіонів України.
Із вітальним словом до учасників конференції звернулася Тимчасовий повірений у справах Посольства Латвійської Республіки в Україні Мадара Сіліня, яка відзначила важливість успішного реформування політики підтримки та розвитку сільських територій за європейською моделлю.
Головний спеціаліст Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Ірина Корякіна детально зупинилася на аналізі законопроєктів, які будуть прийняті невдовзі задля продовження європейської моделі галузевих реформ.
Перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький детально охарактеризував основні ініціативи задля забезпечення збалансованого розвитку аграрного сектору відповідно до вимог Спільної аграрної політики ЄС, орієнтованості ініціатив Уряду на підтримку галузей тваринництва і розвитку переробних підприємств. Вже у листопаді поточного року очікується прийняття Верховною Радою України важливих законопроєктів, узгоджених із політикою ЄС задля розвитку фермерських господарств. Із 2026 року в Україні заплановано початок роботи платіжної агенції для підтримки фермерів згідно з вимогами ЄС.
Модератор конференції, директор Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України Роман Корінець наголосив на важливості підтримки розвитку дорадництва, які надають важливі інформаційні послуги фермерам із питань доступу до програм та ресурсів.
Депутат Європейського парламенту Рейніс Позьнякс наголосив на важливості узгодження аграрної політики України та ЄС.
Прем’єр-міністр Латвії в 2014–2016 роках Лаймдота Страуюма у своєму виступі розповіла про євроінтеграційний процес у Латвії, з якими труднощами зіштовхувалася країна на шляху до членства аграрного сектору в ЄС.
Радник Міністерства сільського господарства Латвії Айварс Лапіньш представив рекомендації, які необхідні для посилення процесу інтеграції сільського господарства України в єдиний ринок ЄС.
Представниця Міністерства сільського господарства Латвії Наталія Сіліска актуалізувала питання фінансової підтримки розвитку фермерства та кооперації в країні в 2021–2027 роках задля виробництва конкурентоспроможних на європейському ринку продуктів харчування.
Голова правління Латвійського центру сільських консультацій та освіти Мартін Цімерманіс наголосив на важливості трансформації системи сільськогосподарського консультування задля донесення інформації до фермерів щодо програм підтримки на рівні ЄС.
Важливий акцент у виступах фахівців Латвійського центру сільських консультацій та освіти приділявся висвітленню досвіду трансформації системи надання консультативних послуг фермерам і цифровізації в умовах європейської інтеграції. В Латвії діє 95 програмних напрямів підтримки для фермерів та розвитку сільських територій від ЄС, які надаються понад 72 тисячам клієнтів Латвійського центру сільських консультацій та освіти.
В межах другого дня конференції учасники обговорили актуальні тенденції стратегування розвитку сільських територій України із врахуванням позитивного досвіду Латвії.
Допис підготував Павло МУЗИКА, професор