«Гірка хвороба зі солодкою назвою»
- Деталі
-
Опубліковано: 14 листопада 2024
-
Перегляди: 140
До Всесвітнього дня боротьби з цукровим діабетом на кафедрі фармації та біології ЛНУВМБ ім. С. З. Ґжицького вчергове був проведений круглий стіл «Здоров’я та життя з діабетом: ефективна реабілітація та фармацевтична підтримка», організований викладачами біологічної хімії доцентом Надією Гринчишин, старшим викладачем Оленою Колещук та студентами, які навчаються за спеціальностями «Фармація, промислова фармація» і «Терапія та реабілітація».
Вперше Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом (World Diabetes Day) був проведений Міжнародною діабетичною федерацією (IDF) і Всесвітньою організацією охорони здоровʼя (ВООЗ) 14 листопада 1991 року для координації боротьби з цукровим діабетом у всьому світі. Ця дата обрана на честь визнання заслуг Фредеріка Бантинга, який народився 14 листопада 1891 року. Разом із Чарльзом Бестом 102 роки тому вони відкрили інсулін, за що були удостоєні Нобелівської премії в 1923 році.
Важливість знань про цю хворобу складно переоцінити, адже саме поінформованість допомагає людям своєчасно розпізнавати симптоми, контролювати перебіг діабету, уникати ускладнень і значно покращувати якість життя. Розуміння того, як працює організм при діабеті, знання про сучасні методи лікування, реабілітації та фармацевтичну підтримку допомагають пацієнтам адаптуватися до нових умов і продовжувати повноцінне життя. З огляду на це, актуальними питаннями круглого столу були історичні аспекти діабетології в Україні та світі, особливості цукрового діабету та його ускладнень у дорослих, ранньої діагностики цукрового діабету, клініко-фармакологічні аспекти фармакотерапії цього захворювання, а також використання реабілітаційного комплексного підходу для покращення якості життя пацієнтів. Цим важливим темам були присвячені студентські презентації, в яких вони представили своє бачення соціальних, реабілітаційних та медичних проблем, пов’язаних із цукровим діабетом. Доповідали студентки 3 курсу –Христина Буй, Софія Сарабун та Роксолана Гречана (спеціальність «Фармація, промислова фармація»), студенти 1 курсу –Анастасія Сенчишин, Дар’я Гура, Ірина Федорович, Андрій Терлецький, Анастасія Возна, Ольга Тучапець, Віра Радай та Віталій Ясінський (спеціальність «Терапія та реабілітація»). В обговоренні взяли участь студенти та викладачі кафедри. У підсумку були наведені приклади відомих людей, які хворіють на цю недугу, але, дотримуючись дієти, фізичних навантажень і самоконтролю, ведуть активний спосіб життя і залишають вагомий слід у науці, мистецтві, спорті.
Допис підготували доцент Надія ГРИНЧИШИН і старший викладач Олена КОЛЕЩУК