Відкритий міжкафедральний семінар з Філософії сталого розвитку
- Деталі
-
Опубліковано: 08 травня 2025
-
Перегляди: 13
7 травня 2025 року в ауд. № 6 нашого Університету відбувся міжкафедральний семінар факультету суспільного благополуччя та здоров’я людини з проблем сталого розвитку. Важливо зауважити, що це вже другий університетський семінар такого плану. Перший відбувся ще у 2013 році за участю деканів двох факультетів, професорів нашого Університету Віктора Костенка, Павла Музики, Романа Параняка, Миколи Шульського, доцентів Олексія Халецького, Михайла Дзери та Олега Огірка, а також запрошених гостей із Львівського національного університету імені Івана Франка. Сьогоднішній семінар проведено з ініціативи декана факультету суспільного благополуччя та здоров’я людини, доцента Богдана Семеніва. У його роботі взяли участь здобувачі всіх рівнів освіти та освітніх програм, що діють на факультеті («Фізична культура і спорт», «Екологія», «Освітні, педагогічні науки», «Фармація», «Фізична терапія»). Спільно з ними долучилися також завідувач кафедри фізичного виховання, спорту і здоров’я доцент Володимир Мартин, завідувачка кафедри філософії та педагогіки, професор Олеся Смолінська, завідувачка кафедри фармації та біології, доцент Мирослава Грицина та завідувачка кафедри реабілітації та здоров’я людини, доцент Наталія Івасик, а також викладачі.
Спікерами відкритого міжкафедрального семінару були завідувач кафедри біоекології та природоохоронних технологій, професор Роман Параняк і доцент кафедри філософії та педагогіки Олег Огірко.
Першу доповідь виголосив професор Роман Параняк. Він приділив увагу питанням екологічної безпеки людства, відображеним у документах ООН, зокрема в Стокгольмській конференції ООН з питань навколишнього середовища (1972 р.); Міжнародній конференції ООН з довкілля та розвитку (Саміт Землі) у Ріо-де-Жанейро (1992 р.); Всесвітньому саміті зі сталого розвитку в Йоганнесбурзі (2002 р.); Конференції ООН зі сталого розвитку «Ріо+20» в Ріо-де-Жанейро (2012 р.). Він також наголосив на доповіді Комісії Брундтланд (від імені міністра довкілля Норвегії Гру Гарлем Брундтланд), яка в 1987 р., яка оприлюднила її у вигляді книги «Наше спільне майбутнє», в основі якої лежала «Концепція сталого розвитку». Цілі сталого розвитку (ЦСР), або Глобальні цілі, ухвалені на період від 2015 до 2030 року і нараховують 17 Глобальних цілей, яким відповідають 169 завдань.
Другу доповідь про етику сталого розвитку виголосив доцент кафедри філософії та педагогіки Олег Огірко на основі твору німецького філософа-екзистенціаліста Ганса Йонаса «Принцип відповідальності» (Jonas Hans. Das Prinzip Verantwortung, Frankfurt am Main, 1979). Ганс Йонас був не лише філософом, а й музикантом, лікарем, богословом, лауреатом Нобелівської премії миру в 1952 році. Також в авдиторії прозвучали ідеї «Благоговіння перед життям» Альберта Швейцера (Albert Schweitzer. Ehrfurcht vor dem Leben) та Енцикліки «Славен будь» блаженної пам’яті папи Франциска (Encyclical «Laudato Si» of the Holy Father Francis. Rome, 2015). Дуже цікавою виявилася цитата папи Франциска: «Бог прощає завжди, людина прощає інколи, а природа ніколи не прощає». Доповідач наголосив, що гаслом Г. Йонаса були слова: «Дій так, щоб наслідки твоєї діяльності були сумісні з підтримкою справді людського життя на Землі».
На завершення відкритого міжкафедрального семінару виступив декан факультету суспільного благополуччя та здоров’я людини, який наголосив на Звіті ООН з біорізноманіття, де йдеться про те, що стан природи зараз є найгіршим за всю історію людства, тому наше завдання її оберігати та підтримувати.
Допис підготував Олег ОГІРКО, доцент кафедри філософії та педагогіки